Black Bear Diner Scoreboard & Schedule 1/3 – 1/6

Print

It’s a good idea to check with the individual schools to make sure games are still a go…just saying. Don’t blame us if you get there and no one else is there. Also, there may be some games not on the schedule because coaches haven’t posted on MaxPreps or haven’t sent SiskiyouYouth.com a schedule.

To report scores or schedule changes, text 530-340-0811. Email: siskiyouyouth@sisqtel.net

Saturday, January 6

Girls Basketball

Yreka 54 – Paradise 27 – Lady Hornet Classic
Yreka scoring: Terra Crawford 18, Lena Fogle 10. Fogle All-tourney

Mt. Shasta 42 – Willows 47 @ Lady Hornet Classic – for 3rd
Mt. Shasta scoring: Abby Andrus 22 P, 8 R; Lily Hitchcock 12 P (four 3s), 5 A

Etna 48 – Fall River 69 @ Etna Tourney – for championship

Etna JV 32 – Fall River JV 45 @ Etna Tourney – for championship

Dunsmuir 27 – Maxwell 44 @ ACA Tourney

Dunsmuir 42 – New Life Christian 38 @ ACA Tourney
Breanna Saltzgaver All-Tourney for Dunsmuir

Feather River 88 – COS 84

Boys Basketball

Yreka 33 – Anderson 45 @ Corning Tourney – for 3rd
Yreka scoring: Jarrett Gaither 15

Yreka JV 59 – Orland JV 48 @ Corning Tourney – for 3rd
Yreka scoring: Coleson Rice 20, Nathan Laffoon-Hoven 16, Anthony Ballestin 15. Ballestin All-tourney

Yreka Frosh 57 – Las Plumas 54 @ Orland Tourney – for 3rd
Yreka scoring: Kayden Tandy 24

Etna 72 – Fall River 82 @ Etna Tourney – for championship

Etna JV 47 – Fall River JV 27 @ Etna Tourney

Dunsmuir 51 – American Christian 67  @ ACA Tourney
Evan Freeman All-Tourney for Dunsmuir

Dunsmuir 33 – New Life Christian 56 @ ACA Tourney

Feather River 95 – COS 83
COS scoring: Dwayne McClendon 27, Jonny Lopez 22, Alex Velazquez 19

Friday, January 5

Girls Basketball

Yreka 48 – Sacred Heart 51 @ Lady Hornet Classic

Mt. Shasta 26 – U-Prep 27 @ Lady Hornet Classic

Hayfork 21 – Etna 69 @ Etna Tourney
Etna scoring: Caitlin Bennett 20. Cailey Rizzardo 12, Jessica Dean 10

Butte Valley JV 11 – Etna JV 62 @ Etna Tourney
Etna scoring: Megan Bennett 17, Emma Watton 15

Dunsmuir 26 – Mercy 42 @ ACA Tourney

Boys Basketball

Yreka 34 – Corning 63 @ Corning Tourney
Yreka scoring: Tycen Birch 14

Yreka JV 47 – Central Valley JV 50 @ Corning Tourney
Yreka scoring: Nathan Laffoon-Hoven 25, Anthony Ballestin 14

Yreka Frosh 60 – Gridley Frosh 62 @ Orland Tourney
Yreka scoring: Kayden Tandy 16

Yreka Frosh 55 – Paradise Frosh 43 @ Orland Tourney
Yreka scoring: Kayden Tandy 18

Hayfork 33 – Etna 69 @ Etna Tourney
Etna scoring: Tristan Branson 11, Josh Theofanides 11, Wyatt Black 11

Hayfork JV 50 – Etna JV 40 @ Etna Tourney

Dunsmuir 38 – Mercy 58 @ ACA Tourney

Thursday, January 4

Girls Basketball

Yreka 25 – Enterprise 64 @ Lady Hornet Classic
Yreka scoring: Crawford 12

Mt. Shasta 51 – Las Plumas 39 @ Lady Hornet Classic
Mt. Shasta scoring: Abby Andrus 23, Lily Hitchcock 13

Los Molinos 38 – Weed 24

Los Molinos JV lost to Weed JV

Mercy 42 -Dunsmuir 16

Boys Basketball

Yreka 61 – Willows 40 @ Corning Tourney
Yreka scoring: Tycen Birch 15, Jarrett Gaither 10

Yreka JV 58 – Willows JV 36 @ Corning Tourney
Yreka scoring: Anthony Ballestin 18, Coleson Rice 10

Mt. Shasta 74 – U-Prep 54
Mt. Shasta scoring: Kaden Riccomini 30, Kole Riccomini 24, Kody Bauman 8

Mt. Shasta JV 53 – U-Prep JV 56

Los Molinos 44 – Weed 74

Los Molinos JV 55 – Weed JV 54

Mercy 59 – Dunsmuir 32

Wednesday, January 3

Men’s Basketball

Simpson JV 71 – COS 100

 

Share on Facebook