Black Bear Diner Scoreboard & Schedule 9/11 – 9/16

Print

It’s a good idea to check with the individual schools to make sure games are still a go…just saying. Don’t blame us if you get there and no one else is there. Also, there may be some games not on the schedule because coaches haven’t posted on MaxPreps or haven’t sent SiskiyouYouth.com a schedule.

To report scores or schedule changes, text 530-340-0811. Email: siskiyouyouth@sisqtel.net

Saturday, September 16

Football

COS 26 – De Anza 14

Volleyball

Butte Valley @ Hayfork, 1:30 pm

Yreka 1 – Arcata 2 (25-20, 22-25, 15-8) @ Anderson Tourney

Yreka 2 – Etna 0 (25-17, 25-23) @ Anderson Tourney

Yreka 0 – Del Norte 2 (25-20, 25-17) @ Anderson Tourney

Etna 1 – Anderson 2 (25-15, 23-25, 15-11) Anderson Tourney

Yreka Frosh 0 – Enterprise 2 (25-19, 25-12) @ Red Bluff Tourney

Yreka Frosh 2 – Corning 0 (25-22, 25-22) @ Red Bluff Tourney

Yreka Frosh 0 – West Valley 2 (25-13, 25-12) @ Red Bluff Tourney

Yreka Frosh 2 – Corning Frosh 0 (25-20, 25-18) @ Red Bluff Tourney

COS v Modesto, 11:00 am (Sonora)

COS v Columbia, 3:00 pm (Sonora)

Cross Country

Yreka @ Northwest Classic (Eugene) – Canceled

Soccer

Butte Valley v Trinity, 12:30 pm (Redding Soccer Park)

Friday, September 15

Football

Yreka 20 – Henley 22

Yreka JV 0 – Henley JV 44

Klamath Union 27 – Mt. Shasta 14

Klamath Union JV 14 – Mt. Shasta JV 20

Dunsmuir 8 – Weed 56

Happy Camp 12 – Hayfork 48

Big Valley 71 – Butte Valley 12

Tulelake 29 – Redding Christian 44

Etna has a bye

Volleyball

Yreka 1 – Del Norte 2 @ Anderson Tourney

Yreka 0 – Enterprise 2 @ Anderson Tourney

Yreka Frosh 2 – Orland 0 (25-23, 25-17) @ Red Bluff Tourney

Yreka Frosh 0 – Red Bluff 2 (25-10, 25-12) @ Red Bluff Tourney

Etna 2 – Anderson 0 (25-17, 25-13) @ Anderson Tourney

Etna 2 – Hoopa 0 (25-17, 25-15) @ Anderson Tourney

Happy Camp 2 – Hayfork 3

COS 3 – Simpson JV 0 (25-14, 25-22, 25-16)

COS 2 – Ohlone 3 (19-25, 23-25, 25-23, 25-21, 15-10)

Soccer

Chabot 0 – COS Men 2
COS scoring: Liam Brandso G; Louis Down G, Nyjel Buchanan 6 saves

Cross Country

COS @ Las Positas Invite

Thursday, September 14

Volleyball

Butte Valley 3 – Dunsmuir 1 (25-22, 25-19, 24-26, 25-18)
Butte Valley stats: Cristal Perez 3A, 11K, 5D, 3B; Daniella Macias 6A, 10K, 5D; Jenny Ramirez 2A, 3K, 10D

Happy Camp 0 – Tulelake 3 (25-16, 25-16, 25-15)

Soccer

Weed 1 – Trinity 0

Mt. Shasta 1 – Fall River 0
Gavin Paisley with the goal for da Bears

Tulelake 5 – Modoc 0

Etna 2 – Butte Valley 6
Etna goals: Jorge Cruz, Matt Martin

Cross Country

Mt. Shasta, Etna @ Mt. Shasta Invite

Wednesday, September 13

Volleyball

COS 0 – Foothill 3 (26-16, 25-21, 25-16)

COS 0 – Sierra 3 (25-21, 25-12, 25-13)

Cross Country

Yreka hosts NAL meet

Yreka boys and girls both 2nd, Fernandez wins boys individual

Tuesday, September 12

Volleyball

Trinity 0 – Yreka 3 (25-13, 25-16, 25-14)

Trinity 0 – Yreka JV 2 (25-23, 25-15)
Yreka stats: Hannah Brown 4 K; Jada Swenson 3 A, 7 Asst; Dallas Lambert 3 A; Jamilex Buelna 8 Asst, Amaya Warfield 7 D

Surprise Valley 0 – Butte Valley 3 (25-3, 25-9, 25-9)
Butte Valley stats: Daniella Macias 5 A, 4 K; Lea Licea 9 A, 3 Asst, 3 D; Cristal Perez 8 A, 4 K, 2 B

Mt. Shasta 0 – East Nicolaus 3

Weed 1 – Tulelake 3

Happy Camp 3 – Dunsmuir 1 (25-21, 18-25, 25-11, 25-22) M-2

Happy Camp 2 – Dunsmuir 3 (20-25, 21-25, 25-23, 25-15, 15-11) M-1

Soccer

Weed 9 – Butte Valley 3
Weed stats: Kyle Matheson 5 G, 2 A; Angel Nicholas 3 G, 2 A; Anthony Amezcua G, A; Austin Robbins 3 A

Mt. Shasta 9 – Etna 1

Fall River 1 – Tulelake 8

Monday, September 11

Volleyball

Tulelake 0 – Etna 3 (25-9, 25-23, 25-15)

Tulelake JV 0 – Etna JV 2 (25-14, 25-13)

Soccer

COS Men 3 – Marin 3

COS Women 0 – Marin 2

Share on Facebook